Výběr materiálu na vaši terasu

Terasy se stávají nedílnou součástí našeho života. Kvalitní dřevěná terasa rozšíří prostor, kde je možné trávit čas s rodinou. Také zde můžeme uspořádat posezení s přáteli nebo si užít chvíle klidu o samotě. Dřevo terasu povznese o několik úrovní výše. Jedná se o přírodní materiál, který přirozeně zapadne do každého prostoru a dá mu nový rozměr. Pokusíme se pro Vás zjednodušeně popsat nabízené varianty na našem trhu, které sami nabízíme a na klíč realizujeme.

Před samotnou realizací je vždy nutné zohlednit vlastnosti dřevěných materiálů, aby terasa splnila Vaše veškerá očekávání a možná i víc. Důležitá je např. životnost dřeva, druh dřeviny, způsob opracování a jiné. Také je možné zkombinovat vlastnosti dřeva a moderních postupů s příměsí dalších materiálů.

Existuje například WPC tzv. Dřevoplast nebo Thermowood, což je tepelně zpracovaná borovice. Další modifikovanou dřevinou je Accoya, tj. dřevina napuštěna prostřednictvím anhydridu kyseliny octové.

Realizace z těch nejlevnějších dřevin nemusí být to nejekonomičtější řešení. Kvalitnější dřevo vydrží vyšší zátěž a bude nám dělat radost delší dobu.

Nyní Vám přiblížíme vlastnosti jednotlivých dřevěných materiálů, které máme v nabídce:

Jehličnaté dřeviny - borovice, modřín, smrk

V případě, že máte plně krytý či zastřešený prostor, tak jsou uvedené dřeviny dostačující. Bohužel, pokud není terasa chráněná, tak je nutné počítat s tím, že životnost materiálu je v řádu 5ti až 10ti let. U sibiřského modřínu je doba prodloužena na cca 15 let.

Doporučuje se minimálně dvakrát ročně terasu ošetřit speciálním ochranným olejem, který slouží k ochraně před povětrnostními vlivy a UV zářením. Terasa obsahuje suky a dále se může stát, že se na jejím povrchu objeví smůla. Prkna mohou vlivem povětrnostních podmínek podélně a na konci praskat.

Výhody a nevýhody smrkových a borovicových teras:
životnost do 10 let
odolnost 450 - 500 kg/m3
+ nízká pořizovací cena
+ lokální materiál
- náklady na pravidelnou údržbu
- časově náročná údržba
- nižší odolnost vůči klimatickým podmínkám
- nižší odolnost vůči mechanickému poškození
- větší praskliny na prknech
- suky a smola
- možné třísky

Výhody a nevýhody modřínových teras:
životnost 12 - 20 let
odolnost 500 – 760 kg/m3 (sibiřský modřín)
+ nižší pořizovací cena
+ střední odolnost vůči klimatickým podmínkám
+ střední odolnost vůči mechanickému poškození
+ pravidelná údržba není nutná
- větší praskliny na prknech
- suky a smola
- možné třísky

Thermowood

Materiál opracovaný prostřednictvím horké páry ve speciálních sušících komorách při teplotním rozmezí 160 – 215 °C. Při výrobě nejsou využity žádné chemikálie. Dřevo pochází z tuzemských nebo evropských zdrojů. Životnost je díky tomu vylepšena a prodloužena, tudíž je levnější konkurencí exotickým materiálům.

V průběhu tepelného opracování dřevo získá příjemnou karamelově hnědou barvu a konzistenci podobnou tvrdé dřevině. Nejčastěji se ke zpracování využívá borovice, smrk, jasan či topol. Při tepelném procesu dochází k odstranění veškeré pryskyřice, vyluhovatelných biologických látek a k rozkladu celulózy, ligninu a hemicelulózy. Dále dochází ke zlepšení tepelně izolačních vlastností a ke snížení tepelné vodivosti. Proto se dřevina na slunci nerozpálí a nebudou nás pálit při chůzi nohy. Materiál je proto vhodné využít i v saunách. Prkna v důsledku úpravy odolávají dřevokazným škůdcům a houbám.

Výhody a nevýhody Termowood:
životnost 30 let
+ vyšší odolnost vůči klimatickým podmínkám
+ rozměrová a tvarová stálost (nekroucení)
+ nižší vodivost tepla a vyšší izolační vlastnosti
+ menší výskyt prasklin
- vyšší pořizovací cena
- nižší odolnost vůči povrchovému mechanickému poškození

Exotické dřeviny - ipe, massaranduba, merbau, bangkirai, garapa, cumaru a mnoho dalších

Dřevěné terasy z exotických dřevin mají tu výhodu, že nám budou dělat radost velmi dlouho. Exotické dřevo vyniká hlavně vyšší hustotou, která převyšuje nám známé tuzemské dřeviny.

Dřeviny nabízí širokou škálu barevných odstínů a v důsledku vysoké hustoty dřeva jsou více odolné proti mechanickému poškození a povětrnostním vlivům. Textura dřeviny je jemná a rovnoměrná s hluboce propleteným jádrem. Tropické dřevo má životnost 30 let.

Další předností je estetika, kdy případné praskliny jsou pouze vlásečnicové a nemají zásadní vliv na jejich vnímání. Další dosti podstatným faktorem je dovážená kvalita exotických dřevin v režimu Selecký&Better, což v „překladu“ znamená bez suků. Tako kvalita je patrná hlavně v ploše, kdy vzhled bez Suků je opravdu výjimečný.

Výhody a nevýhody teras z exotických dřevin:
životnost až 30 let
odolnost 690 - 1300 kg/m3
+ vyšší odolnost vůči klimatickým podmínkám
+ vyšší odolnost vůči mechanickému poškození
+ pravidelná údržba není nutná
+ velká škála barevných odstínů
+ pouze vlásečnicové prasklinky na prknech
+ nejsou suky a smola
+ nižší výskyt třísek
- vyšší pořizovací cena
- některé specifické dřeviny mohou vyplavovat barvivo viz např. Merbau

WPC (Wood plastic composite) neboli Dřevoplast

WPC terasa je kombinací kvalitního a ekologického materiálu. V důsledku toho jsou prkna vysoce odolná a stabilní. Materiál je poměrově vyroben minimálně z 60 % dřeva, z 30 % polyetylenu o vysoké hustotě a z 10 % ekologických aditiv.

Jelikož se jedná o uměle vytvořený materiál, tak má oproti klasickému dřevu několik předností. Terasová prkna jsou stabilní, neztrácejí svou původní barvu, nemají praskliny, nešednou a není nutné je pravidelně natírat, aby byla prodloužena jejich životnost. Materiál je odolný proti povětrnostním vlivům, plísním, hnilobě a dřevokaznému hmyzu. Další velkou výhodou je, že Vám z WPC povrchu nehrozí třísky.

WPC materiál obsahuje více barevných odstínů, můžete si tedy vybrat ten, který Vám bude vyhovovat.

Výhody a nevýhody Dřevoplastových teras:
životnost 25 let
+ vyšší odolnost vůči klimatickým podmínkám
+ vyšší odolnost vůči mechanickému poškození
+ pravidelná údržba není nutná
+ velká škála barevných odstínů
+ nejsou praskliny na prknech
+ nejsou suky a smola
+ nejsou třísky
- vyšší pořizovací cena

Accoya

V případě, že dřevo vystavíme metodě acetylace neboli působení anhydridu kyseliny octové, jež všichni známe v naředěné formě jako kuchyňský ocet, stane se materiál více odolný vůči vodě i vzdušné vlhkosti. Následně je dřevina stabilnější a trvanlivější více než tropické dřevo ipe nebo teak. Dřevina je také odolná proti dřevokazným škůdcům. Materiál je také oproti jiným dřevům lehčí, proto je vhodný na obklad fasády. Prkna jsou sice ošetřena prostřednictvím acetylace, nicméně dřevo následně neobsahuje žádné chemické látky.

Acetylace probíhá po dobu 24 hodin ve speciální tlakové komoře, kdy je dřevo vystaveno koncentrované kyselině octové. V důsledku toho, změní volné hydroxyly na acetylové sloučeniny, jejichž výhodou je, že nevážou vodu. Tudíž dřevo nepodléhá tvarovým změnám vlivem vlhkosti. Dále se nabídka začíná rozšiřovat o upravenou olši a buk.

Výhody a nevýhody teras po procesu Acetylace:
životnost do 25 let
+ vyšší odolnost vůči klimatickým podmínkám
+ vyšší odolnost vůči mechanickému poškození
+ nejsou praskliny na prknech
+ rozměrová a tvarová stálost (nekroucení)
+ minimum suků a smůly
+ minimum třísek
- vysoká pořizovací cena

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás
envelopephone-handsetcross-circle

Načítám…

0